Menu
Sepet

Aljinat

Aljinat

Denizden Gelen Doğal Yapı
Açıklama Aljinat kahverengi yosunların tuzudur. Yosunların hücre duvarlarının yapısalelementidir Hücreler arası jel matrisi yosunlara hem esneklik hem de sıkılık kazandırır.
Uygulama

Aljinatı ilk keşfeden, 1880'de aljinik asidi ilk olarak kahverengi alglerden eldeeden İngiliz kimyacı ve eczacı Stanford'dur. Günümüzde aljinatlar, temel olarak gıdaendüstrisinde emülgatör, jelleştirme, kaplama veya koyulaştırma maddeleri olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, yara iyileşmesini de teşvik ettikleri için, aljinatlar, özellikle kronikyaraları temizlemek ve iyileştirmek için yara pansumanı olarak ameliyatta da kullanılır.

Tarihçe

"1800 yılında allantoin, Buniva ve Louis-Nicolas Vauquelin tarafından ineklerinallantoik sıvısında keşfedildi. Bu aynı zamanda adının kaynaklandığı yer. Ancak, 12. yüzyılınbaşında Hildegard von Bingen tarafından yara iyileşmesi ve kemik kırılmaları için zatenkullanılıyordu. O zamandan beri, allantoin diğer birçok bitkide bulunmuştur."

Etkileri

Aljinat, kozmetiklerde bir kalınlaştırıcı ve jelleştirici madde olarak kullanılır ve ciltleoldukça uyumludur. Ayrıca yoğun nem sağlar.