Rosa

Ciltte istenmeyen kızarıklık ve genişlemiş damarların neyin habercisi olduğunu, bu ciltler için doğru bakımın nasıl olması gerektiğini açıklıyoruz.

Rosa nedir?

Rosa (rosacea) bulaşıcı olmayan, kronik iltihaplı bir cilt hastalığıdır  (profesyonel bir uzman tarafından teşhis edilir). Şiddetine bağlı olarak, bu cilt hastalığı çeşitli semptomlarla kendini gösterebilir: Bunlar cilt kızarıklığı, cilt yüzeyinde görünür genişlemiş damarlar, püstüller veya kabarcıklardır. Kesin nedenleri hala belirsiz olup, genetik faktörlerin ortaya çıkan semptomlarla ilişkili olduğu görülmektedir. Genellikle hastalık 30 ila 50 yaş arasında yetişkin açık tenli kadınlarda görülür.

Rosa’ya Geçit Yok

Tetikleyicilere dikkat! Semptomları daha da yoğunlaştırmamak, hastalığı ilerletmemek için bu tetikleyicilere dikkat etmelisiniz. Tabii ki, sebepler kişiye özel olup bununla birlikte, aşağıdakilere dikkat etmek önemlidir.

  • Güneş ve yoğun ışıktan kaçının: Her zaman evde bile yüksek SPF’li güneş koruyucu kullanın
  • Baharatlı yiyeceklerden ve sıcak içeceklerden kaçının: kan dolaşımını hızlandırabilir
  • Aşırı nikotin ve alkol tüketiminden kaçının
  • Aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan kaçının
  • Stresi azaltın  
                             Rosacea'nın farklı evreleri

Kızarıklığa yatkın her cilt rosa hastası değildir. Ciltteki yaygın kızarıklıklar couperose'a dönüşebilir ancak gerekli bakım ve önlemler alınırsa rosa evresine kadar ilerlemeyebilir. Belirtiler dikkate alınmaz, gerekli bakımlar yapılmazsa şiddeti değişebilen rosacea olarak alevlenir.

Rosacea’ya kadar giden yol :Rosa öncesi - Rosacea-Diathese
Örneğin ciltte baharatlı bir yemekten sonra orta alın bölgesi, burun, çene ve yanaklarda aniden oluşan, sonra azalan kırmızı lekeler görülür. Bu ani kızarmanın çok çeşitli nedenleri olabilir.

I. Evre - Rosacea eritematosa-teleangiectatica
Bu evrede kişiler; kolayca pullanan, kaşıntıya veya yanmaya eğilimli olan kızarık ve kuru ciltten muzdariptir. Ciltteki kan damarları genişlemiş ve görünür hale gelir.

II. Evre - Rosacea papulopustulosa
 Hastalığın bu formunda, cilt iltihaplanmaya daha yatkındır ve kızarık püstüler ve papüller (nodüller) gelişmeye başlar. Ancak, bunlar birkaç hafta sonra gerileyebilir. Bazı durumlarda, küçük sıvı birikimleri (lenfödem) oluşabilir.


III. Evre - Glandüler hiperplastik rosacea
Bu en şiddetli formdur. Etkilenenler yağ bezleri ve bağ dokusunda kistik  büyümelerden (fizmeler) muzdariptir. Erkeklerde  genellikle burunda, çenede büyüme ve oluşan şekil bozukluğu "Yumru" veya "patates burun" (rinofima) olarak da bilinir. Bu cilt bozuklukları birçok hasta için muazzam bir psikolojik problem oluşturur.

Dikkat! İlk bakışta akne ve akne rosa iltihaplı görünüm açısından çok benzer olduğundan, akneli hasta yanlışlıkla "akne rosacea" olarak teşhis edilir. İki cilt problemi de doğru teşhis edilerek, doğru bakım ürünleri kullanılmalıdır. Bununla birlikte hem rosa  hem de sebumdan oluşan aknesi olan kişiler de vardır. Bu kişiler rosayı sakinleştiren ve sebum dengeleyen su bazlı ürünler kullanmalıdır.
Özel formlar
3 evreye ek olarak, rosaceada nadir görülebilen özel formlar da vardır: Okulare Rosacea genişlemiş kan damarları yüzeyde açıkça görülür ve göz kapakları iltihaplanır bu durum gözlerin sağlığını da  etkiler.
Rosacea fulminans formunda semptomlar çok daha kuvvetlidir. Antibiyotik tedavisine rağmen birkaç hafta sonra bile semptomlar azalmazsa, gramnegativen Rosacea meydana gelir. Burada, ilaç tedavisi sadece kısmen etkili olabilir ve problem tamamen çözülmez, hastalık daha fazla yayılabilir ve cilde saldırabilir.
Uygun bakım, tedavi ve terapi için ipuçları!

Cilt bakımı söz konusu olduğunda önemli olan nedir? Hassas ciltler için  damar güçlendirici, etkisi olan, kızarıklığı azaltan hafif dokulu ve her şeyden önce yağsız, kokusuz ürünler kullanmak gerekir. REDNESS CONTROL  serisi kızarık ve kuperoza meyilli ciltler için  idealdir. Üç farklı dokuda kreme ek olarak, genişlemiş damarlar için maskesiyle cildi sakinleştirir, yeşil ışıltılı pigmentler içeren Anti-kızarıklıkKonsantresi ile kızarık cildin rengini nötralize eder, aynı zamanda kuperozlu olgun ciltler için Anti-Aging Serumla küçük kırışıklıkları giderir ve kızarıklığı gözle görülür azaltır.
Unutmayın: Sabah ve akşam, cilde uygun hassas temizleyicilerle cildi yağ ve kirden arındırıp, sonrasında sakinleştirici Tonik uygulayın. Tonik cildin pH değerini geri kazandırır ve daha sonraki ürünlerin emilimini kolaylaştırır.