Tavuk Derisi Cilde Karşı Ne Yapabilirsiniz?

Tüyler ürpertici! Özellikle  kol ve bacaklarda cilt minik  sivilceli ve  pürüzlüyse genellikle halk arasında bu ciltler tavuk derisi olarak adlandırılır. Nasıl oluştuğu ve bu konuda neler yapabileceğinizi şimdi öğreneceksiniz!

Tavuk Derisi Görünümlü Cilt Nedir?

Tavuk derisi (Keratoz pilaris veya Keratoz foliküleris) problemi, ciltte aşırı keratin oluşumuyla tetiklenen keratinizasyon bozukluğudur. Fazla keratin kıl köklerinin etrafına birikir ve tıkanmaya sebep olur. Tavuk derisi problemi olan ciltlerde genellikle kurulukta görülür. Problemli bölgeler çok sert ve pütürlü bir dokuya sahiptir. Keratinin saç ve tırnakların bir bileşeni olduğunu zaten biliyorsunuz.

Keratoz Pilarisi nasıl tanırız?

Aşağıdaki belirtiler tavuk derisini tanımamıza yardımcı olur:

·         Ciltte küçük sivilceler ve beyaz küçük kabartılar

·         Zımpara gibi pürüzlü noktalar ve kuru cilt

·         Tüyleri ürpermiş gibi cilt görüntüsü

·         Üst kollar, bacaklar ve kalçalarda; nadiren de yüzde görülür

Nedenleri ve Tetikleyici Faktörler

Keratoz pilarisinin nedenleri hala kesin olarak bilinmemekle biirlikte gelişiminde genetik yatkınlık önemli rol oynamaktadır. Dış ve iç faktörlerin yanı sıra ciltte kurulukla birlikte nörodermatit ortaya çıkabilir.

Semptomlar genellikle çocukluk çağında  görülmeye başlar, ayrıca benzeri hastalıklar gibi kaşıntı yapmaz estetik ve  kozmetik bir problemdir.

Tavuk Derisi Problemine Uygun Bakım  

Tavuk derisi problemi olan cildin uzun vadede kontrol altına alınabilmesi için düzenli bakımın yanında doğru ürün seçimi de çok önemlidir.

Cildiniz İçin Doğru Bakım

Tavuk derisi (Keratoz pilaris) kabusunuz mu oldu ? O zaman işte bu ürünler tam sizin için.

Cilt ve Vücut İçin Nemlendirici

Bu Vücut Yağı A, C ve E vitaminleri sayesinde hasarlı cildi yeniler ve kuru, pürüzlü cildi yumuşatır. Özellikle  peelingden sonra  etkisi hızla fark edilir. Cildi kurumaya karşı korur ve hatta yara izlerin tedavisini desteklemek için kullanılabilir. Yağı günlük olarak uygulamanızı öneririz.Düzenli Peeling

Haftalık  olarak uygulanan düzenli peelingler sadece yüz için değil, vücut  bakım rutininin de önemli bir parçasıdır. Özellikle keratoz pilarisde  besleyici vücut peelingleri önerilir. Başlangıç aşamasındayken düzenli peeling uygulanmaya başlanırsa  ciltteki aşırı keratinizasyonu (kalınlaşmayı) engeller ve yeni sivilcelerin, pürüzlerin gelişmesini önler. Ferahlatıcı Ingwer-Meersalz Peeling cildin üst tabakasındaki ölü cilt hücrelerini nazikçe çözerek  kalın, kuru, yapışmış cilt hücrelerini arındırır. İçerisindeki  besleyici yağlar kuru, pürüzlü cildi yoğun bir şekilde nemlendirir ve  besler.  Kimyasal Peeling de keratoz pilarisi kontrol altına almak için harika bir alternatiftir. Meyve asitine batırılmış olan Peeling Padler  cilde günlük olarak uygulanır. Ciltteki kalınlaşmayı ve cilt altındaki  istenmeyen  birikimi  önler.

Keratoz Pilaris’e Karşı Diğer  Bakım Kahramanları

A vitamininin yanı sıra C ve E vitaminleri ile zenginleştirilmiş  Onarıcı Serum hasarlı cildi onarmak ve cildin koruma bariyerini güçlendirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Problemli bölgelere peelingden sonra uygulanan Vücut losyonu tavuk derisi (keratoz pilarisde) veya kuru cilt bakım rutininin ayrılmaz parçası olmalıdır. Hassas ciltler için bile seçenekler çok; Hyaluronikasit içeren Anti-Aging Vücut losyonumuz derinlemesine yoğun nemlendirir, pürüzsüzleştirir ve cildi kurumaya karşı korur.

Pürüzsüz, Yumuşak Ciltler İçin İpuçları

Güzel bir cilt için ipuçları:

·         Bakım rutinini düzenli uygulayın

·         Düzenli peeling uygulayın

·         Sağlıklı beslenin ve yeterli su tüketin

·         Zaman zaman saunaya gitmek de cilt üzerinde olumlu bir etki eder

·         Aşırı sıcak ve soğuktan kaçının