Cildiniz zaman zaman kızarıyor mu? Utangaçlıktan değil, bunun nedenleri çok farklı olabilir. Bu kızarma nereden gelir ve hakkında neler yapabileceğinizi netleştiriyoruz.

Tüm Kızarıklıklar Aynı Değildir

Cilt kızarıklığının çeşitli nedenleri olabilir. Hepimiz fiziksel efor, baharatlı yiyecekler veya sinirliliğin neden olduğu hafif kızarıklığı biliyoruz. Bunlar sadece geçici olarak ortaya çıkar ve karşılaştırılabilir derecede hızlı bir şekilde azalır. Tetikleyiciler olmadan ciltte kızarıklık devam ederlerse ve hatta kaşıntı veya yanma gibi semptomlarla ilişkiliyse, bu bir cilt hastalığına işaret edebilir. Aşağıda kalıcı kızarıklığın en yaygın tetikleyicilerini ve cildinizi doğru bakımla nasıl destekleyebileceğinizi özetledik.


HASSAS CİLTLER


Hassas Ciltte İlk Belirtiler
-Ciltte dağınık kırmızı lekeler görülür,
-Cilt kuru ve gergin hissedilir,
-Ciltte kızarıklığın yanı sıra, yanma ve ısı artışı görülür,
-Hassasiyete veya alerjiye eğilimli ciltlerde sürekli kaşıntı hissedilir.


İşte bu konuda yapabilecekleriniz: Hassas cildin tahrişle hızlı bir şekilde mücadele etmesinin nedeni bozulmuş cilt bariyeridir. Cilt bariyeri cildimizin kendini savunma mekanizmasıdır ve bizi dış etkenlerden de korumalıdır. Zayıf  koruma mekanizmaları için tetikleyiciler farklı olabilir. Tabii ki, her zaman genetik faktörler  önemli bir rol oynar. Psikolojik stres de cildi daha savunmasız hale getirir ve cilt ataklarını tetikleyebilir. Cilt ataklarını tetikleyen faktörler arasında hormonal değişiklikler, yanlış bakım, aşırı bakım veya çevresel stres (UV radyasyonu ve kentsel kirlilik) bulunur.


Hassas ciltler için uygun bakım, cilt bariyerinizi yeniden güçlendirmeye, bağışıklık sistemini yenilemeye ve kızarıklığı önlemeye odaklanmalıdır. SENSITIVECARE Ürünleri tam olarak bu cilt tipleri için oluşturulmuş "azı karar" sloganıyla tüm ürünler parfümsüz olarak formüle edilmiştir. PEG emülgatörleri, kimyasal koruyucular, silikonlar, mineral yağlar ve mikroplastikler gibi potansiyel olarak cildi tahriş edici maddelerden arındırılmıştır. Seramidler, skualen ve Cilt Onarımı formülü gibi yatıştırıcı bileşenler cildini güçlendirir ve cilt tahrişini hafifletir. Daha fazla bilgi için, aşağıdaki blog yazısını okuyun: Hassas ciltler için doğru bakım.KUPEROZ


 

Kızarıklıktan Daha Fazlası
Yanaklarda ve burunda kırmızı damarlar görülebilir
Yüz, boyun ve dekoltedeki cildin büyük ölçüdeki kızarıklığı
Cilt düzensiz ve huzursuz görünür
Cilt tahriş olma eğilimindedir
Genellikle kuru ciltle birlikte görülür


Ciltte Kızarıklık Oluşumu
 Ciltte yüzeyde görünür damarlar ve yanaklarda kızarma 30 yaşından itibaren giderek daha fazla görülür. Bunun nedeni kalıtsal bir bağ dokusu zayıflığıdır. Genellikle kızarıklık hafif, soluk ve hassas açık tenlerde görülür. Birçok cilt probleminde olduğu gibi, kişinin yaşam tarzı cildin görünümünü olumsuz yönde etkileyebilir ve  ciltte genişlemiş damarları ve kızarıklığı artırabilir. Örneğin, acı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmanızı öneririz. Düzenli sauna seansları ve aşırı alkol, tütün ve kahve tüketiminden de kaçınılmalıdır. Öneri: Makyajdan önce yeşil makyaj bazı veya kamuflaj ile kapatın.
Kuperoz için etkili kızarıklık önleyici bakım, cildi stabilize etmeli ve yatıştırmalı, genişlemiş kan damarlarının elastikiyetini arttırmalı ve bağ dokusunu desteklemelidir. REDNESS CONTROL serisi kızarıklığı azaltır ve kılcal damarları (genişlemiş damarlar) güçlendirir. Daha fazla bilgi için lütfen Kuperozlu Cilt yazımıza göz atın.

Roza


Kuperoz önlem alınmazsa kronik iltihaplı cilt hastalığı rosacea (rosacea) olarak da gelişebilir. Bu dermatolog tarafından teşhis ve tedavi edilmelidir. Klasik rosacea semptomları düzenli alevlenmelerle ortaya çıkar ve ciddiyetine bağlı olarak da değişebilir: Ön aşamalarda, cilt yanaklar, çene, burun ve alındaki kızarıklık bölgelere giderek daha yatkındır. En şiddetli formda, rosacea yumrulu büyümelere yol açabilir. Özel bir roza formunda gözler bile iltihaptan etkilenebilir. Bu roza formunda, genişlemiş damarlar ortaya çıkar ve göz kapakları iltihaplanabilir. Roza ciltte  püstüllere ve iltihaplanmaya eğilimli olabilmesi nedeniyle, çoğu zaman akne ile karıştırır. Her zaman bir dermatolog tarafından bu tür teşhislerin yapılmasına önemlidir.
Ayrıntılı bilgi aşağıdaki makalede bulabilirsiniz: Rozanın Doğru Bakımı
Kızarıklığın Diğer Nedenleri
Tabii ki, cildinizin kızarıklığa eğilimli olmasının çeşitli sebepleri vardır. Örneğin dermatit, aşırı kuru cilt ve kaşıntılı egzama eşlik eder. Ağzınızın etrafında kaşıntı ile ilişkili dairesel bir döküntü varsa, bu bir Perioral Dermatit olabilir.