Cildiniz lekelere eğilimliyse ne yapmalı? Cilt lekelerinin sebeplerini ve dikkat edilmesi gereken hususları açıklıyoruz.
Melaninin pigmentasyon bozukluğu ile ilgisi var mı?

MELANİNİ MERCEK ALTINA ALALIM! "İyi Polis Kötü Polise Karşı" prensibini biliyor musunuz? Cildimizin renk pigmentleri olan melaninleri koruma polislerine  benzetebiliriz. Kötü Polis: Kahverengimsi-siyah pigmentler cildimizde düzensiz gelişirse, çirkin lekeler ve renk değişikliği ortaya çıkabilir. Ciltte istenmeyen dengesiz cilt rengi oluşur. Peki iyi polis şimdi nerede? Bir çoğunun bilmediği şey melanin oluşumunun zararlı UV ışınlarına karşı içeriden cildi koruyucu bir mekanizma olduğudur. Melanin'in görevi çevredeki hücrelerde yayılmak ve hücre çekirdeğinin etrafına koruyucu bir kalkan gibi uzanmaktır. Bu arada, cilde rengini veren pigmentleri oluşturan hücreler de, melanositlerde üretilir.

Beyaz Lekeler (VİTİLİGO) 


Pigmentasyon bozukluğu denilince, ilk önce koyu pigment lekeleri veya benler gibi koyu cilt anomalileri akla gelir. Bununla birlikte, cildin depigment beyaz lekelerine eğilimli formları da vardır. Bu tür pigment bozukluklarında etkilenen bölgelerde pigment melanin oluşmamasından (hipopigmentasyon) beyaz, parlak lekeler ortaya çıkar. Vitiligo olarak adlandırılan bu beyaz nokta hastalığı, ne bulaşıcıdır ne de tehlikelidir. Bununla birlikte, birçok hasta için estetik olarak kozmetik bir sorunu temsil eder. Vitiligo'nun nedeni hala bilinmiyor. Bu cilt hastalığının henüz tedavisi yoktur. Ancak doğru bakım ile destekleyerek  hastalığın ilerlemesi kontrol altına alınabilir. Vitiligo için olası tedavi seçenekleri şunlardır: İlaçlar, ışık tedavisi veya melanosit nakli. Stresten uzak durmak ve güneş ışınlarından korunmak için yüksek koruma faktörlü kremler de gereklidir.
Ciltte tamamen melanin üretilmiyor  ise,  bu hastalığa albinizm denir. Sadece gözlerde pigmentasyonunun eksik olduğu formlar vardır. Bu kişilerin gözleri ışığa duyarlı ve görme duyuları sınırlıdır. Pigmentasyon bozukluğunun ikinci formu gözlerde, saçlarda ve ciltte ortaya çıkabilir. Hassas cilt özellikle güneş ışınlarından korunmalıdır. Bu ciltler bronzlaşmaz, hızlı bir şekilde güneş yanığı olmaya eğilimlidir ve cilt kanseri riski yüksektir. Güneş koruması yüksek kremler cildi güneş hasarlarından korumak için çok önemlidir.

Cilt Lekeleri Genetik mi?
Hem evet hem hayır, çoğunlukla koyu güneş lekelerinin nedeni aslında genetik yatkınlıktır. Önerimiz: Genetiğiniz lekeli cilde daha yatkınsa,  kesinlikle cildinizi lekelenmeden önce 50 SPF Güneş Kremi ile korumalısınız. Cilt yaşlanması pigmentasyon bozukluklarını tetikleyebilir, ancak sadece UV ışığı cilde zarar veremez. Çevresel stresin cildinize çok fazla yük bindirebileceğini ve lokal pigmentasyona neden olabileceğini biliyor muydunuz? Cilt lekelerini tetikleyen diğer faktörler arsında: Hormonal değişiklikler, hamilelik, doğum kontrol hapı veya iltihaplanma (sivilce izleri gibi kahverengi lekeler) yer alır.


Sıkça Sorulan Sorular

Pigment lekeleri tekrar gider mi?
Pigment lekeleri kendi kendine kaybolmaz. Ciltte pigment lekesi oluştuktan sonra, kalıcı bir şekilde dengelemek için çok sabır gerekir. İyi haber: Hafif cilt lekeleri doğru cilt bakımı ile yavaş yavaş kaybolabilir. Niacinamid gibi aydınlatıcı aktif bileşenler ile cilt rengi daha dengeli hale gelir. Hafif cilt lekelerinden kurtulmak için Kimyasal Peeling harika bir alternatiftir. Akut cilt lekeleri için kozmetik bakım tek başına yeterli değildir. Burada uzmanlar ve dermatologlarla yakın işbirliği gereklidir. En iyisi lekeler oluşmadan pigment bozukluğunda önceden önlem almak - Cildinizi her zaman güneşten koruyun. Güneş lekeleri cilde oluşmadan önce önlenebilir.

Pigment bozuklukları tehlikeli midir?
Ciltteki Küçük düzensizlikler, çiller veya yaşlılık lekeleri zararsızdır, ancak koyu lekeler ve benler (örn. siyah deri kanseri) erken teşhis edebilmek için bir dermatolog tarafından düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Yaşın pigment bozukluklarıyla ne ilgisi var?
Cilt metabolizması zamanla yavaşlar, elastikiyet azalır, kırışıklıklar oluşur ve yaşlılık lekeleri ortaya çıkmaya başlar. Dış etkenlere (Güneş, çevresel stres) yıllarca maruz kalmak cildi zorlar ve daha savunmasız hale getirir, cilt lekelerinin oluşumu kolaylaşır. Doğum lekelerin, çillerin veya güneş lekelerinin ilk belirtileri genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkar.