Menu
Sepet

Çay Ağacı Yağı

çay Ağacı Yağı

Melaleuca alternifolia

Açıklama

çay ağacı yağı, Melaleuca ağacının yapraklarından ve dallarından eldeedilir. Dünyadaki en önemli uçucu yağlardan biri olarak bilinmektedir.

Menşei

Avustralya

Dağıtım

Avustralya, Hindistan, Zimbabve, Güney Afrika

Uygulama

çay ağacı yağı, uzun zamandır Avustralya Aborjinleri için geleneksel ve popülerilaçtır. Açık yaralar, cilt enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve diş eti iltihabı için kullanırlardı.Avrupa'da ise çay ağacı yağı, penisilinin keşfine kadar tıpta en önemli antiseptik bir ajandı."

Tarihçe

"üre ilk kez 1729'da Hollandalı Tıp ve Kimya Profesörü Hermann Boerhaavetarafından idrarda keşfedildi. 1828'de Alman kimyager Friedrich Wöhler, yalnızca organikmaddenin organik madde veya organik yaşam üretebileceğine hâkim teoriyi ,etkin bir şekildeispatlayan inorganik bir maddeden, üre sentezlemeyi başardı. Bugün üre, tıp ve eczacılıkalanında önemli bir endüstriyel kimyasaldır."

Etkileri

çay ağacı yağı, cilt üzerinde anti-enflamatuar, yara iyileştirici, temizleyici, arındırıcı,güçlendirici ve dengeleyici bir etkiye sahiptir. Yağ, sivilce, akne veya siğiller gibi enflamatuarcilt hastalıkları için idealdir. Ayrıca mantar öldürücü özelliklere de sahiptir (örneğin, tırnakmantarı).