Güneş Kremi Kullanmak Neden Önemli?

Cildinde güneşe karşı hassasiyet olsun olmasın herkesin güneş kremi kullanması tavsiye edilir.

Aslında vücudumuz için şifa kaynağı olan güneş, fayda anlamında tıpkı besinler gibidir. Doğru zaman ve miktarda alındığında faydalı, fazla alındığında ise cildimiz için zararlı olabilmektedir. Bunun için öncelikle bireysel doğru güneşlenme sürelerini bilmek ve doğru güneş bakım ürünü ile güneşlenmek önemlidir.


Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Güneş kremi alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Parfüm ve zararlı kimyasal madde içermeyen kaliteli, mineral filtreli koruyucuların kullanılması önerilir. Bu seçimde bir diğer önemli nokta da ürünün kişinin cilt tipine uygun seçilmesidir. Yağlı ciltler için güneş kremi kullanmak cildi yağlandırıp sivilce yapabileceğinden tavsiye edilmez. Yağlı, karma ve koyu renkli ciltlere su bazlı SPF 30 güneş sütleri, hassas, kuru, açık renkli ciltlerde ve hamilelerde ise SPF 50 koruma faktörü içeren güneş kremleri kullanılmalıdır. Güneş ürünlerinin cildi koruyabilmesi için güneşe çıkılmadan en az yarım saat önce cilde uygulanmış olması gerekir. Güneş kremi koruma faktörü özellikle cildi hassas kişiler olmak üzere herkesin özen göstermesi gereken bir konudur. Güneş bakım ürünlerini seçerken ve güneşe çıkmadan önce yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgiyi aşağıda sizin için açıkladık.  

     

Güneşin zararlı ışınları önlemek için en az SPF 30 koruma faktörü içeren UVA / UVB mineral filtreli güneş sütü yada cilt tipine göre güneş kremi tercih edilmelidir.
Güneş ışınlarından koruyan kremler su ile temas ettiğinde etkisi azalır. Aşırı terleme veya yüzmeden sonra 2-3 saat aralıklarla tazelemek güneşten korunmada etkili olacaktır.
Bu kremlerin seçimi sırasında dikkat edilecek bir başka unsur, ürün içeriğinin güvenilir ve kaliteli olmasıdır. Güneşten korunmak için düzenli kullandığımız güneş kremlerinin içeriğindeki aktif maddelerin cilt sağlığına uygun olması gerekir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir hususta koruyucunun cilt üzerinde rahatsız edici beyaz bir tabaka bırakmamasıdır. Güneş kremi fiyatları ürün seçiminde önemli rol oynar. Spf'li bir kremi ucuz olduğu için almak yerine kalitesi yüksek ve güvenilir bir markadan satın almak doğru tercih olacaktır.

Güneş ışınları elbette çok yararlıdır. Özellikle D vitamininin vücutta işlenmesini sağlayan güneş ışınlarının kısa süreli bile olsa alınması önemlidir. Bunun için güneş koruyucu kullanmadan günde 15 dakika açık havada durmak yeterli olacaktır.
Güneş lekelerinin oluşmasını önlemek için güneşe çıkmadan önce yoğun parfümlü ve asit içeren kremlerle cilt bakımı yapmaktan kaçınmak gerekir. Cildinizde güneşten kızarıklık, yanık, kabarıklık veya leke gibi bir durum oluştuğunda mutlaka bir dermatoloğa danışmanız gerekir. Cilt güneşten dolayı kuruyabilir veya hasar görebilir.


Güneşlendikten sonra cildi neden sakinleştirmek gerekir?

Cildi onarmak ve erken yaşlanmaya karşı korumak için ne yapmalıyım?

-Detoks Etkili Nemlendirici & Serinletici Losyonlar.
-Onarıcı Kremler.
-Onarıcı Ampuller kullanılması tavsiye edilir.
Artık hangi tip koruyucunun cildiniz için uygun olduğunu biliyoruz. Şimdi doğru güneş koruyucuyu birlikte keşfedelim.  

Koruyucu Kaç Faktör Olmalı?

Yapılan bazı araştırmalarda güneşten yoğun bir şekilde korunmanın da vücuda zararlı olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu sebeple koruma faktörünün kişinin cilt yapısına uygun ve en fazla 50 faktör güneş kremi olması yeterlidir. Daha yüksek koruma faktörüne gerek yoktur. Güneşe alerjiniz varsa güneşe çıkarken şapka, açık renkli kıyafet, güneş gözlüğü gibi önlemler de sizi güneşten koruyacaktır.