Sedef ve egzama, günümüzde yaygın şekilde görülen cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Genelde karıştırılan bu iki rahatsızlık aslında birbirinden farklıdır. Ancak cilt hastalıkları olması ikisinin de ortak özelliğidir. Sedef ve egzamaya ne iyi gelir konusuna değinmeden önce sedef ve egzamanın ne olduğuna değinelim:

     Egzama: Aşırı duyarlılık tepkisi sonucu oluşan bir cilt rahatsızlığıdır. Tahriş etme özelliği olan maddelerin varlığı da önemli bir etkendir. Örnek olarak sabun, boya ve kimyasal gibi farklı tahriş edici ürünlere maruz kalmak egzama oluşumunu tetikleyebilir. Bebeklerde egzama oluşumu çok yaygın görülmektedir.
      Sedef ve egzama, günümüzde yaygın şekilde görülen cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Genelde karıştırılan bu iki rahatsızlık aslında birbirinden farklıdır. Ancak cilt hastalıkları olması ikisinin de ortak özelliğidir. Sedef ve egzamaya ne iyi gelir konusuna değinmeden önce sedef ve egzamanın ne olduğuna değinelim:

Sedef ve Egzama strese bağlı genetik ve çevresel faktörler ile tetiklenebilen hayat kalitesini düşüren kaşıntılı bir cilt hastalığıdır.  Çünkü pek çok kişinin aşırı duyarlılık durumu çocukluk döneminde ya da erken yetişkinlik çağında başlamaktadır. Egzama durumunda deri iltihaplı, çatlamış, kırmızı, soyulmuş, irin dolu ya da kabarmış görünebilir. Egzama rahatsızlığı vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilir. Aynı zamanda yoğun bir kaşıntıya neden olur.

       Sedef hastalığı: Egzama ile sık sık karıştırılan bir cilt rahatsızlığı olan sedef hastalığı kalın beyaz pul yaması görünümle kendini belli eder. Cilt hücrelerinin aşırı üretimine sebep olan kronik ve otoimmün bir rahatsızlık olarak bilinir. Vücutta yer alan ölü hücreler beyaz pul şeklinde birikir. Ciltte kaşıntı, kızarıklık ve iltihaplanmaya neden olur. Şu an sedef hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur. Bazı sistemik ve ışığa dayalı tedaviler hastalığın etkisini hafifletebilir. Aynı zamanda sedef hastalığı bulaşıcı bir rahatsızlık değildir.Strese bağlı egzama nasıl geçer ve sedef hastalığına iyi gelen etmenler nelerdir? Bu rahatsızlıkları yaşayan pek çok kişi tarafından yaygın şekilde sorulan içeriklerdendir. Sedef hastalığının günümüzde bilinen en eski tedavisi olmamakla beraber, egzama hem de sedef hastalığında çeşitli yatıştırıcı tedaviler uygulanır.
Bu anlamda öncelikle bir uzman hekim kontrolünden geçmek çok önemlidir. Hekimin önereceği tedavilerin dışında; çeşitli bitkisel ve alternatif öneriler de hastalığı hafiflemesini de etkili olabilmektedir. Ancak bu önerilerinde çok çeşitli olduğu göz önünde bulundurulmalı ve hekime danışılarak uygulanmalıdır. Şimdi egzama ve sedef hastalığına iyi gelebilecek alternatif ve doğal ürünlere göz atalım:

Egzamaya Ne İyi Gelir?

Cilde kaşıntı giderici mineral takviye edici sabunlardan ve kimyasal içeren duş jeli ve krem kullanımından kaçınılmalıdır. 
Sakinleştirici çaylar içilmelidir.
Stresten uzak durup stresten kaçamadığımız anlarda stres algımızı değiştirmeliyiz hayata pozitif bakmalıyız. 
 

Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir?

Sedef hastalığında da tıpkı egzamada olduğu gibi öncelikle uzman kontrolü gerekir. Bununla birlikte hekimin bilgisi dahilinde kullanılabilecek ve sedef hastalığının etkisini hafifletecek bazı doğal içerikler mevcuttur. 
Kimyasal içeren sabunlardan kaçınılmalı, cilde kaşıntı giderici mineral takviye edici, sakinleştirici duş jeli ve krem kullanılmalıdır .
Kuruyan bölgede gelişen sedef hastalığında kaşıntı ve kanamalar da olabilir. Bu bölgeleri alkol ve kimyasal içerikli ürünler yerine şifalı ve doğal bir ürün olan Jordan ölü deniz tuzu içeren duş jeli veya temizleme jeli ile cildi sakinleştirebilirsiniz.