Stresin Cilde Etkisi Biz stres altındayken, cildimiz de strese girer. Neden stresle başa çıkmanız gerektiğini, stres yönetiminin önemini hatta cilt sorunlarına karşı neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Sürekli negatif stresin cilde etkisi kolaylıkla fark edilir. Ani ya da uzun süreli stres vücudumuzda acil durum sinyalleri verir. Korktuğumuzda tüylerimiz diken diken olur. Sıcaklıklar yükseldiğinde terlemeye, düştüğünde üşümeye başlarız. Vücudumuz bu stresi sorunsuz bir şekilde halledebilir. Aslında bunu cildin kendi koruyucu mekanizması yani bağışıklık sistemi sağlar.

Egzama, kurdeşen, ürtiker ve sedef  gibi cilt hastalıkları stresle tetiklenir.
Belirtiler Ve Semptomlar

 • Ciltte yaygın kızarıklık
 • Kırmızı lekeler ve döküntü
 • Şiddetli kaşıntı
 • Damar genişlemesi
 • Atopik dermatit
 • Pullanma
 • Ciltte kuruma

Cilt hastalıklarıyla mücadele eden kişilerin cildi, artan semptomlar ile birlikte daha kötü bir hale gelir. Stresin cilde etkisine örnek olarak atopik dermatit, kurdeşen, sedef hastalığı ve akneyi gösterebiliriz.

 

Dış Etkenlerden Kaynaklanan Stres

Cildin bağışıklık sistemini zayıflatan sadece duygusal stres değildir. Dış etkenler de cildin koruma bariyerinin dengesini hızla bozabilir.


  

Cilde etki eden olası dış stres faktörleri

 • Hava kirliliği ve çevre kirliliği
 • UV ışınları
 • Aşırı ve ani sıcaklık değişimi
 • Alerjik reaksiyon
 • Artan nikotin tüketimi

Cildimiz ruhumuzla doğrudan ilişkilidir. Sürekli yoğun stres altında kaldığımızda cildimiz hızla etkilenir. Stres belirtilerinin cilde etkisini en ufak duygu değişimlerinde görebiliriz. Örneğin utandığımızda ani kızarıklıklar ya da sinirlenince cildimizde ani ataklar oluşur. Cildin kendi bağışıklık sistemi zayıflarsa, strese bağlı kızarıklık kaçınılmazdır. Bu tam bir kısır döngü! Cilt sorunları kişinin özgüvenini bitirir ve psikolojik bir yük haline gelir. Öngörülemeyen cilt reaksiyonları korkusu, semptomları şiddetlendirebilecek ek strese neden olur.


Stresli Cilt İçin Doğru Ürünler


Sağlıklı bir cilt için güçlü bir bağışıklık sistemi olmazsa olmazdır. SENSITIVE CARE ürünleri cildin koruyucu bariyerini güçlendirir, kaşıntıyı azaltır ve buna bağlı kızarıklığı giderir. Bu ürünler çok hassas ciltler ve alerjiye meyilli ciltler için idealdir.
 
Öneri: Cildiniz atağa geçtiğinde hafif, yatıştırıcı ve kokusuz kremler kullanın.


Triple Ceramide Serum ya da HYALURONIC UREA Serum yoğun nem sağlar ve cildin kurumasını önler. Kuruluktan kaynaklanan kırışıklıkları gözle görülür şekilde doldurur. 
Vegangöz pedleri, göz çevresindeki tahriş olmuş cildi nemlendirir ve yatıştırır.


Besleyici  Stressless Ampuller stresli, kuru veya tahriş olmuş ciltler için şımartıcı bir bakım sağlar.

Atopik dermatite meyilli çok kuru ve kaşınan bir cildiniz mi var? JORDAN serisi içerdiği ölü deniz tuzu sayesinde cildi yatıştırır ve kaşıntıyı giderir. Stresin cilde etkisinden kaynaklanan atakları, hassasiyeti, alerji ve kaşıntıyı yatıştıran ürünlerimizi linkte bulabilirsiniz.


 

Cilde etki eden dış stres faktörleri

Günlük hayatındaki yoğun tempoyu bir kenara bırak ve kendini şarj et! Nasıl mı? 


·          Gece yeterince uyumak sizi gün boyunca zinde tutar

·          Egzersiz kan dolaşımınızı hızlandırır, zihninizi temizler ve stresi azaltır

·          Daha sık hayır deyin! Öncelikler belirleyin ve önemli şeylere odaklanın

·          Kendinize daha fazla zaman ayırın


Önemli! Stres veya psikolojik problemler her zaman kaşıntı veya deri döküntüsü için tetikleyici faktör olmayabilir.


Örneğin nörodermatit, ürtiker veya kurdeşen gibi bir cilt hastalığında kalıtsal yatkınlık ya da hormonal değişiklikler etkili olabilmektedir. Bununla birlikte, stresi mümkün olduğunca azalttığınızdan emin olmalısınız. Birçok cilt rahatsızlığını tedavi etmek, öncelikle semptomları hafifletmekle başlar.


Not: İnatçı kaşıntı veya deri döküntüsü her zaman bir doktor tarafından incelenmeli ve teşhis edilmelidir.