Biz stresliysek, cildimiz de öyle. Günlük yaşamda neden daha fazla rahatlamanız gerektiğini ve hatta cilt sorunlarına karşı nasıl önlem alınacağını  anlattık.

Stresin ciltle ne alakası var?
Negatif stres düzenli ve sürekli bir hal alırsa, bu etki ciltte fark edilir. Ani yada uzun süreli stres vücudumuzu mutlak bir acil durum sinyali verir. Korkarsak tüylerimiz diken diken olur. Sıcaklıklar yükselirse, terlemeye başlarız. Havalar soğuyunca bizde üşümeye başlarız. Kısa bir an için vücudumuz bunu sorunsuz bir şekilde halledebilir. Sonuçta, buna bağışıklığı var. Hızlı bir şekilde performans maksimuma çıkarırken diğer süreçleri minimuma indirir. Bunu cildin kendi koruyucu mekanizması sağlayabilir.


 


Egzama, kurdeşen ve sedef  gibi cilt hastalıkları stresle daha da kötüleşebilir
İlk belirtiler ve semptomlar:
-Ciltte yaygın kızarıklık
-Kırmızı lekeler ve döküntü
-Şiddetli kaşıntı
-Damar genişlemesi
-Atopik dermatit
-Pullanmalar
-Kuru cilt

Dış stres;
Cildin bağışıklık sistemini zayıflatan sadece duygusal stres değildir. Dış etkenler de cildin koruma bariyerinin dengesini hızla bozabilir.
Halihazırda cilt hastalıklarıyla mücadele eden kişilerin cildi, sıklıkla artan bu semptomlarla birlikte daha da kötü bir durum alır. Atopik dermatit, kurdeşen, sedef hastalığı ve akne bu ciltlere birer örnektir.


 

 
Cilde etki eden olası dış stres faktörleri şunlardır;
-Hava kirliliği ve çevre kirliliği
-UV ışını
-Aşırı ve ani sıcaklık değişimi
-Alerjik reaksiyon
-Artan nikotin tüketimi (sigara içenlerin cildi)
-Stres daha derin olduğunda
-Stres daha da derinleştiğinde cildimiz ve ruhumuz bundan yakından ilişkilidir. Psikolojik stresten mustarip olursak, cilt sağlığımız üzerinde de olumsuz bir etkisi olabilir. En küçük duygular bile cildimiz aracılığıyla hissedilebilir;
Utançla ani kızarma veya sinirlenince cildimizde oluşan ani ataklar. Cildin kendi bağışıklık sistemi zayıflarsa, birçok kişi için strese bağlı kızarıklık kaçınılmazdır. Gerçek bir kısır döngü! Cilt sorunları kişinin özgüvenini kemirir ve psikolojik bir yük haline gelir. Öngörülemeyen cilt reaksiyonları korkusu, semptomları şiddetlendirebilecek ek strese neden olur.

  

 


       Stresli Cilt İçin Doğru Ürünler Nelerdir?
Sağlıklı bir cilt için güçlü bir bağışıklık sistemi ön koşuldur. SENSITIVE CARE ürünleri cildin koruyucu bariyerini güçlendirir, kaşıntıyı dindirir ve buna bağlı kızarıklığı azaltır. Bu ürünler çok hassas, alerjiye meyilli ciltler için idealdir.

Öneri: Cildiniz çıldırıyorsa, hafif ve yatıştırıcı bileşenler ve kokusuz kremler kullanın. HYALURONIC UREA Serum yoğun nem sağlar, cildin kurumasını önler ve kuruluktan kaynaklanan kırışıklıkları gözle görülür şekilde doldurur. Vegan jel gözpedleri, göz çevresindeki tahriş olmuş cildi nemlendirir ve yatıştırır.
Stresin neden olduğu döküntülere karşı kullanılacak ürünler;
Besleyici #stressless yağ ampulleri ile özellikle stresli, kuru veya tahriş olmuş ciltler için şımartıcı bir güzellik molası sağlanır.
Atopik dermatite meyilli çok kuru kaşınan bir cilt ile mi mücadele ediyorsunuz ? JORDAN DEAD SEA serisi içerdiği ölü deniz tuzu sayesinde cildi yatıştırır ve kaşıntıyı giderir.
Stresli, pürüzlü ve kaşıntılı ciltler için ürünlerimizi sayfamızda bulabilirsiniz.