KURU CİLT
Birçok insan, cildinin kelimenin tam anlamıyla kuruduğunu hisseder. Cilt kaşınır,  gerilir,  pullanır ve cilt rengi donuk görünür. Size cilt kuruluğunun arkasındaki nedenleri, cildinize nemi nasıl geri kazandıracağınızı ve tekrar nasıl ışıltı kazanacağını göstereceğiz.

Kuru cilt nasıl oluşur?

Vücudumuz cildi sağlıklı tutmak ve olumsuz dış etkilerden korumak için sürekli yağ ve nem üretir. Yağ bezleri cildimizde koruyucu bir film oluşturan yağ üretir. Aynı zamanda cildi sürekli  nemli tutmak için nem depolarımız da her zaman dolu olmalıdır. Cildin bu kendi fonksiyonları  çalışmaz ve  kuru hava gibi çevresel faktörler de cildi olumsuz etkilerse cilt gün geçtikçe daha kuru hale gelir. Genellikle cilt yaşlandıkça cildin fonksiyonları  yavaşlar,ve  özellikle olgun cilt çok sık kurulukla mücadele etmek zorunda kalır.Kuru cildi tanıyalım:

·         Cilt gergin hissedilir

·         Kuru ve pürüzlü görünür

·         Cilt pul pul dökülür

·         Kremler kurumuş cilt tarafından tam anlamıyla emilir

·         Cilt soluk ve gergin görünür


Dış faktörler

 Kuru cildin nedenleri farklı olabilir. Genellikle genetik yatkınlık ve ilerlemiş yaşın yanısıra,  dış etkenler de cildin kurumasında önemli rol oynar.

-Mevsim: Farklı mevsimler ve hava koşulları cilt için oldukça zorlayıcı olabilir. Yaz aylarında terleme nedeniyle daha fazla sıvı ve nem kaybederiz. Kışın ise aşırı soğukta cildin sebum üretimi azalır ve gözenekler büzülür. Kuru klima ve kalorifer havası cildi kurutur ve cildi tahriş eder.

-Güneşe maruz kalma: Aşırı güneş ışınları cilde daha fazla baskı yapar ve cildi zorlar. Lütfen Dikkat!

Her zaman güvenilir UV filtresi olan Güneş Koruyucu  kullanın!

-Giysiler: Dar veya doğal olmayan giysiler kuru, hassas cilde nefes aldırmaz, kepek ve kaşıntıya neden olur.


Her Kuru Cilt Aynı Değildir

Cilt tipinize daha yakından bakalım: Cildiniz yağsız nemsiz mi? Önce bunu tespit etmek gerekir.
Nemsiz cilt: Cilt kendini yeterince nemlendiremez veya daha az nem depolayabilir. Hafif nemlendirici kremlerle artık boşalan nem depolarını doldurmak ve bunları kalıcı bir şekilde depolamak gerekir. Kuruluk kırışıklıkları bu sayede kaybolur ve cilt genel olarak daha dolgun daha canlı görünür. Yoğun dokulu kremler cildi yorar,  bunun yerine Hyaluronik asit, Gliserin ya da Üre içeren hafif dokulu ürünler tercih edilmelidir.
<<Kuru Ciltler İçin Ürünler>>


Kuru yağsız Cilt: Cilt sadece nemden değil, aynı zamanda "yağlardan" (lipitlerden) de yoksundur. Yağ bazlı yoğun dokulu kremler cildi nemlendirir ve değerli yağlar ile besler. Su bazlı hafif dokulu nemlendiriciler  bu cilt tipleri  için yetersiz kalır. Cilde su bazlı ürünlerle bakım yapılırsa yapıldıktan kısa bir süre sonra cilt tekrar gerilir ve kreme tekrar ihtiyaç duyar. Jojoba, Badem Yağı veya Mango yağı gibi aktif bileşen  içeren kremler yağsız cildi şımartır.
<<Yağlı Ciltler İçin Ürünler>>
Zorluklar
Kuru cilt nadiren rahatlar. Gerilir, kaşınır, pul pul dökülür veya tahriş olur, makyaj da hızla kuruluktan oluşan kırışıklara dolar ve cilt lekelenir. Cilt kuru ise çeşitli cilt problemlerine aday demektir.

Ciltteki Kuruluklar

Kuru cilt genellikle solgun ve yorgun görünür. Artık doğru bakımlarla cildinizde farklılıklar oluştuğunu keşfettiğinize göre, bakım rutininizdeki güzelleştiren cilt bakım yardımcılarımızla işinizi biraz daha kolaylaştırabiliriz. Cildinizin tekrar daha dolgun ve canlı görünmesini sağlamak için haftada bir veya iki kez peeling  yapmak cildin üst tabakasındaki ölü cilt hücrelerini ciltten arındırır.  Sonuç hemen fark edilir. Pürüzlü cilt daha yumuşak, pürüzsüz ve daha emici bir hale gelir. Hassas temizleme sütü kuru cildi temizlerken aynı zamanda nemlendirir. Nemlendirici maskeler, kremler, serumlar ve ampuller  cildinizi yoğun bir şekilde nemlendirir ve daha taze görünüme kavuşturur. Kuru ciltkategorisinde daha fazla ürün bulabilirsiniz.

Vücuttaki Kuruluklar
Vücutta kuruma ve  pullanma sıkça görülür. Uzun banyolar veya çok sıcak duşlar genellikle sebeplerden biridir.  Besleyici vücut losyonları ve düzenli vücut peelingleri durumu hızla düzeltir. Çok kuru ciltler için yoğun bir vücut yağı idealdir. Doğru cilt bakımıyla ilgili ipuçlarını Kişisel Bakım Kılavuzumuzda bulabilirsiniz.Kuruluktan Oluşan Kırışıklıklar Kuru cilt izini bırakır ve cilt kuruluğunun ilk belirtileri küçük kırışıklıklar olarak ortaya çıkar. Bu kırışıklıklar daha derin kırışıklıklara dönüşmeden önce, Hyaluronik asit içeren ürünler kullanarak cildinizde fark yaratabilirsiniz. Bu ürünler cildi besler ve ve yoğun nem sağlar, hafif kırışıklıkları giderir. Kuruluktan ince kırışıklıklarınız - mimik çizgileriniz yada göz çevrenizde  kaz ayağı mı oluştu? Uygun bakımla ilgili ipuçlarını linkte bulabilirsiniz.


Lekeli Kuru Cilt
Yağlı cilt genellikle siyah nokta yada sivilce ile birlikte anılır. Her zaman  durum böyle olmak zorunda değil. Kuru ve yağlı ciltler siyah nokta, sivilce ve iltihaplanma eğilimi gösterebilir. Bunun nedeni cilt yüzeyindeki bakteriler, ölü cilt hücreleri ve aşırı yağ üreten yağ bezleridir. Kalınlaşmış ciltte fazla üretilen sebum folikül çıkışlarını kapatır, gözenekleri tıkar ve sivilceler için ideal üreme alanı oluşturur. Bu cilt tiplerinde tavsiyemiz  cildi kurutmayan düzenli peeling, iltihap önleyici maske ve sivilce önleyici nemlendirici kremdir.

Sedef, Egzama, Dermatit
Kuru, kaşıntılı ve pullanan ciltte dermatit veya sedef hastalığı gibi kronik cilt hastalıkları da ortaya çıkabilir. Yüzeysel, bulaşıcı olmayan iltihaplı egzamayı tetikleyici başka faktörler de olabilir. Daha fazla bilgiyi; Egzamada Doğru Bakım makalemizde bulabilirsiniz.

NMF (cildin kendi nemlendirme sistemi)
NMF, Doğal Nemlendirici Faktörler anlamına gelir ve cildin nem dengesini kendi kendine düzenlemesinden, nemin bağlanmasından ve depolanmasından sorumludur. NMF, Skualan, Laktik Asitler, Amino Asitler, Hyaluronik Asit Ve Üre gibi nem tedarikçilerinden oluşur. NMF tek başına cildimizi nem kaybından koruyamaz bu korumanın olabilmesi için cildin sağlam bir cilt bariyerine ve dengeli bir Ph’a sahip olması, bu koruma mekanizması için son derece önemlidir.