Özellikle cildi hassas kişiler tarafından daha fazla özen gösterilmesi gereken güneş faktörü; oldukça önemlidir. Güneş koruyucu seçimi ve güneşe çıkmadan önce kullanması gereken çeşitli bakım ürünleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Aslında cildinde güneşe hassasiyet olsun olmasın; herkesin güneş kremi kullanması tavsiye edilir. Zira çeşitli vitaminler yönünden vücudumuzda çok faydalı olduğu bilinen güneş ışınları; özellikle ozon tabakasının incelmesi konusu ile ilgili olarak, zararlı hale de gelebilir. Bunun için öncelikle güneşe doğru sürelerde maruz kalmak ve gerekli tedbirleri alarak çıkmak önemlidir. Şimdi güneşe çıkmadan önce sıklıkla tavsiye edilen güneş kreminin kullanım ayrıntılarına değinelim:

Güneş Kremi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Güneş kremi alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında birçok unsur sayılabilir. Özellikle yapay kokuya da parfüm içermeyen ve kimyasal oranı düşük olan kaliteli güneş koruyucuların kullanılması önem arz eder. Aslında vücudumuz için şifa kaynağı olan güneş, fayda anlamında tıpkı besinler gibidir. Vücudumuz tarafından doğru oranda alındığı takdirde oldukça faydalı; fazlası ise tehlikeli olabilmektedir.

Yaz aylarının başladığı şu günlerde; güneşe çıkmadan önce doğru bakım ürünlerinin kullanılması da önemlidir. Aynı zamanda kişinin cilt yapısına uygun ürünleri seçmesi de dikkat edilmesi gereken bir başka unsurdur. Güneş koruyucusu seçmek açısından ideal bir üründe bulunması gereken bazı özellikler şu şekildedir:

         Güneş koruyucuların en doğru etki gösterebilmesi açısından güneşe çıkılmadan evvel en az yarım saat önce uygulanmış olması gerekir.

         Güneş kremi kaç faktör olmalı? Maruz kalınan zararlı ışınları önlemek adına en az                                      30 koruma faktörü içeren ve UVA ile UVB filtreleri barındıran ürünler tercih edilmelidir.

         Güneş koruyucu seçiminde bir diğer önemli nokta da kişinin cilt yapısına en ideal ürünün seçilmesi gerektiğidir.

         Kişinin cildinin normalden hassas olması, hamile bir kadının kullanması ya da güneş koruyucularını kullanacak kişinin çocuk olması gibi farklı durumlar da          50 SPF güneş koruyucu     seçilmesi gerekir. Özellikle doğal içerikli güneş koruyucuların tercih edilmesi faydalı olacaktır.

         Güneş koruyucuları kullanıldıktan sonra yaklaşık 2-3 saat aralığında tazelenebilir.

         Çoğu güneş koruyucusu ürününün su temasıyla etkisi azalır. Bu nedenle aşırı terleme durumlarında ve yüzme gibi etkinliklerin ardından koruyucu tekrar kullanmak gerekebilir.

         Güneş koruyucu seçimi sırasında bir diğer dikkat edilmesi gereken içerik; ürünün güvenilir ve kaliteli bir yerden alınmış olması gerektiğidir. Çünkü cilt sağlığı için önemli bir etken olan güneş koruyucularının içeriğindeki malzemeleri insan sağlığına uygun olması gerekir. Kaliteli içerikler üreten ve güvenilir bir markadan ürün satın alarak; belki ucuz ama faydası olmayan ürünler yerine doğru ürünler tercih edilmiş olur.

Bunun yanı sıra yapılan bazı araştırmalar neticesinde güneşten yoğun bir şekilde korunmanın da vücuda zararı olup olmadığı araştırılmaktadır. Ürün içerikleri ile ilgili net ispatlar olmasa dahi; koruma düzeyinin kişinin cilt yapısına uygun faktör de olması yeterlidir ve üstüne çıkılmasına gerek yoktur. Aynı zamanda çok kısa aralıklarla sürmek gerekmez.

Kişilerin normal bir korumanın ötesinde güneş alerjisi gibi bir durum söz konusuysa; güneşten koruyan kremlerin yanı sıra şapka, gözlük ve açık renkli kıyafetler gibi farklı ek tedbirler almak gerekir. Aynı zamanda gerektiği durumlarda bir dermatoloğa başvurmak faydalı olacaktır.

Güneşten alınan elbette sayısız faydalı içerik mevcuttur. Özellikle D vitamininin vücutta işlenmesini sağlayan güneş ışınlarının kısa süreli olarak dahi olsa alınması önemlidir. Bunun için kremsiz şekilde 15 dakika kadar güneşlenmek yeterli olacaktır.

Güneşe çıkmamak gibi çok fazla güneş ışınına maruz kalmak da; vücutta D vitaminin işlenmesine engel durumlardan birisidir. Bu nedenle gerekli vitaminleri almak için kısa süreli olarak güneş altında durulabilir; ancak diğer zamanlarda tedbirli şekilde güneşle temas kurmak tavsiye edilir. Yine cilt kurmaya eğilimli olacağı için, güneşe çıkılmasının ardından; detoks etkili nemlendirici, serinletici losyon ya da onarıcı ampuller; özellikle yüz bölgesi için tercih edilebilir. Cildimiz hem güneşin faydalarına ihtiyaç duyan hem de çeşitli çevresel değişimlerden ötürü zararlı ışınlardan korunması gereken bir unsur. Bu nedenle doğru tedbirler eşliğinde; aşırı uzun süreler kalmamak koşuluyla güneşe çıkmak oldukça faydalıdır. Aynı zamanda cilt tipine en uygun güneş ürünleri tercih edilmelidir.