Sağlıklı bir cilt oluşturulması ve korunması için cilt analizi ile kişisel cilt özelliklerinin tespit edilmesi mümkün. Cilt analizi önemli bir uygulamadır çünkü; herkesin cilt yapısı farklıdır ve ona uygun bir bakım uygulamak gerekir. Uzun yıllar sağlıklı bir cilt yapısının korunması için doğru ürünlerin seçimi oldukça önemlidir. Doğru ürün seçimi için cilt analizi ile cilt problemlerinin ve ihtiyaçlarının tespit edilmesi gerekir.

Cilt Analizi Neden Önemlidir?

       Cilt analizi uygulaması; cildinde herhangi bir sorun bulunan ve tedavisi gereken kişiler için cilt yapısının anlaşılması amacıyla kullanılır. Aynı zamanda cildinde bir sorun olmayan ve uzun yıllar sağlıklı cilt yapısını korumak amacıyla doğru ürünleri kullanmak isteyen kişiler tarafından da tercih edilir. Dolayısıyla cildine iyi bakmak isteyen kişilerin cilt bakım uygulamalarından önce yapılması gereken ilk şeydir.

Cilt temizliği temel olarak kişinin cilt tipinin belirlenmesi, siyah nokta, güneş hasarı, yaşlanma gibi diğer özelliklerinin de hesaba katılarak; buna göre değerlendirilme yapılması anlamına gelir. İlk yapılan işlem kişinin cilt tipinin belirlenmesidir. Kuru, normal, karma ve yağlı olmak üzere temel 4 cilt tipinden söz edili. Aynı zamanda hassas cilt tipi olarak adlandırılan ve daha farklı içerikleri ihtiyaç duyan bir cilt tipi de mevcuttur. Cilt analizi uygulamasında bazı sorularda devreye girer. Bunlardan bir kısmı şu şekildedir:

       -Herhangi bir alerji durumu olup olmadığı,

      - Ciltte gün içindeki yağlanma durumu,

      - Kozmetik ürün kullanımı ve çeşitleri,
      - Profesyonel cilt bakımı sıklığı,
      - Sabun kullanımı olup olmadığı,       
      - Kişinin roaccutane , kimyasal peeling yada kortizon kullanım geçmişi,
      -Epilasyon durumu gibi farklı etkenler de cilt tipinin analizi sırasında göz önünde bulundurulur.
Konu dahilinde merak edilen bir başka durumda cilt analizinin ücretli olup olmadığı sorusudur. Aslında önemli bir işlem olduğu için pek çok mekanda ücretli olarak uygulansa da, bazı cilt bakım alanlarında işlemlere başlamadan önce ücretsiz olarak da sunulabilmektedir. Bu anlamda, evde cilt analizi nasıl yapılır tarzında sorularda sıklıkla sorulmaktadır. Aslında evde kabaca cilt analizi yapılabileceğini söylemek mümkündür.
Yani diğer etkenler hesaplanarak uzman bir şekilde olmasa da evdeki yöntemlerle cilt yapısının belirlenmesi açısından fikir sahibi olunabilir. Bu işlem genelde sabah temiz bir cilt üzerine ince bir kat peçete koyarak yapılır.  5-10 dakika kadar bekletildikten sonra; peçete alınır ve ışığa doğru tutularak incelenir.
Eğer reçetenin pek çok bölümünde yağlı kalıntı varsa muhtemelen yağlı bir cilt tipinin göstergesidir. Yalnızca alın, burun ve çene gibi belli bölgelerde yağlı alan görünüyorsa karma bir cilt tipinin işaretidir. Bunun yanı sıra peçetede çok az bir yağ belirtisi varsa ya da hiç yoksa kuru bir cilt olduğu anlaşılabilir.
Elbette profesyonel olarak yapılan cilt analizlerinin içeriği bundan daha fazlasını sunar. Ancak profesyonel olarak sunulan içeriklerin de kesinlikle alanında uzman bir kişi tarafından uygulanması gerekir. Zararı olan bir işlem olmasa da bilgi ve tecrübeye dayalıdır ve tıpkı her sağlık alanında olduğu gibi uygulayan kişinin işin ehli olması gerekir. Yani cilt analizi yapmaktan ziyade amaç doğru cilt analizini uygulamaktır. Cilt bakımındaki başarı cilt analizi ile doğru orantılıdır.
Doğru cilt bakım analizi yapmanın önemi cildin zayıf noktasını anlamak ve hangi alanda destek sunulacağını bilmekle de ilgilidir. Örneğin kuru ve kırışmaya meyilli bir cilt için erken yaşlardan itibaren yoğun nemlendirici içerikli ve kırışıklık karşıtı konsantre ürünler tercih edilebilir.
Bununla birlikte yağlı bir cilt için temizleyici ürünler  ve yağlandırmadan nemlendiren kremler tercih edilmesi daha doğru olur. Ancak hangisine ihtiyaç duyduğunu anlamak adına cilt analiz uygulamaları en başta yapılması gerek en önemli uygulamadır.
Yine geniş gözenek yapısına sahip bir kişi için gözenek sıkılaştırıcı maskeler önerilebilir ya da yaşlanmaya meyilli bir cilt için vitamin  ve anti-aging ürünler önerilebilir.

Bu nedenle doğru ürün seçiminde cilt analizi olmazsa olmazdır. Çünkü cilt üzerinde çok kapsamlı bir şekilde inceleme yapılır.

Cilt Analizi ile İlgili Bilinmesi Gereken Ayrıntılar

Cilt analizinin ne kadar sürdüğü sorusu da işlemi yaptırmak isteyen pek çok kişi tarafından merak edilen içeriklerden birisidir. Yaptırılan yere göre farklılık gösterse de genelde oldukça kısa süren bir işlemdir ve birkaç dakika içerisinde kolaylıkla tamamlanır.

Bu nedenle; farklı her cilt yapısı için  değişik ürünler kullanılması gerekir. Cilt yaşına, cilt tipine ve cilt problemine göre doğru uygulama yapmak ve bu problemi gidermek adına doğru ürünler seçebilmek için profesyonel uzmanlar tarafından yapılan cilt analizi çok önemlidir.