Cilt Analizi - En İyi Nasıl Yapılır? 

Sağlıklı bir cilt oluşturulması ve korunması için cilt analizi ile kişisel cilt tipleri ve özelliklerinin tespit edilmesi mümkündür. Cilt analizi önemli bir uygulamadır çünkü herkesin cilt yapısı farklıdır, kişiye özel cilt tipi belirleme ve ona uygun bir bakım uygulamak gerekir. Uzun yıllar sağlıklı cilt yapısının korunması için doğru ürünlerin kullanılması oldukça önemlidir. Doğru ürün seçimi için yüz yüze yada online cilt analizi ile cilt problemlerinin ve ihtiyaçlarının tespit edilmesi gerekir.

Cilt Analizi Neden Önemlidir?  

Cilt analizi ciltlerinde sorun olan kişilerin cilt yapısının ve cilt probleminin anlaşılması amacıyla yapılır. Aynı zamanda cildinde bir sorun olmayan ve sağlıklı cilt yapısını korumak isteyen kişilerin doğru ürünleri kullanabilmesi için de yapılır. Dolayısıyla cildine iyi bakmak isteyen kişilere cilt bakım uygulamalarından önce yapılması gereken ilk adımdır. Kişinin cilt tipinin belirlenmesi, siyah nokta, güneş hasarı, yaşlanma gibi diğer özellikleri  de değerlendirir. İlk yapılan işlem kişinin cilt tipinin belirlenmesidir. Kuru cilt tipi, normal cilt tipi, karma cilt tipi ve yağlı cilt tipi olmak üzere temel 4 cilt tipi vardır. Hassas cilt tipi olarak adlandırılan ve daha farklı içeriklere ihtiyaç duyan bir cilt tipi de mevcuttur.

Doğru cilt analizi için sorulması gereken sorular:

- Herhangi bir alerji durumu olup olmadığı,
- Cildin gün içindeki yağlanma durumu,
- Kozmetik ürün kullanımı ve çeşitleri,
- Profesyonel cilt bakımı sıklığı,
- Sabun kullanımı olup olmadığı,
- Kişinin roaccutane, kimyasal peeling ya da kortizon kullanım geçmişi,
 -Epilasyon durumu gibi farklı etkenler de cilt tipinin analizinde önemlidir.

                                                                    

Merak edilen bir başka durumda cilt analizinin ücretli olup olmadığı sorusudur. Cilt bakımının olmazsa olmazı olan bu adım genellikle ücretsizdir. 

Bu anlamda, evde cilt analizi nasıl yapılır gibi sorularda sıklıkla sorulmaktadır. Aslında evde cilt analizi yapılabileceğini söylemek mümkündür. Uzmanlar tarafından yapılan cilt analizi gibi olmasa da, evdeki yöntemlerle cilt yapısının belirlenmesi açısından fikir sahibi olunabilir. Bu işlem genelde sabah temiz bir cilt üzerine ince bir kat peçete koyularak yapılır. 5-10 dakika kadar bekletildikten sonra peçete alınır ve ışığa doğru tutularak incelenir. Eğer peçetenin üzerinde yağlı kalıntı varsa yağlı cilt tipinin göstergesidir. Yalnızca alın, burun ve çene gibi belli bölgelerde yağlı alan görünüyorsa karma cilt tipinin işaretidir. Bunun yanı sıra peçetede çok az yağ belirtisi varsa ya da hiç yoksa kuru cilt olduğu anlaşılabilir. Elbette profesyonel olarak yapılan cilt analizlerinin içeriği bundan daha fazlasını sunar. Cilt analizinin kesinlikle alanında uzman bir kişi tarafından uygulanması gerekir. Zararı olan bir işlem olmasa da bilgi ve tecrübeye dayalıdır. Sağlık alanında olduğu gibi uygulayan kişinin işinin ehli olması gerekir. Cilt bakımındaki başarı cilt analizi ile doğru orantılıdır. Doğru cilt analiziyle, cilt problemi belirlenerek hangi alanda destek sunulacağı tespit edilir. Örneğin; kuru ve kırışmaya meyilli ciltler erken yaşlardan itibaren yoğun nemlendirici ve kırışıklık karşıtı ürünler tercih etmelidir.

Yağlı ciltler yağ dengeleyici temizleyici ürünler, cilt tipine göre serum ve nemlendiriciler tercih etmelidir. Ancak cildin neye ihtiyaç duyduğunu anlamak için en önemli adım cilt analizidir. Yine geniş gözenek yapısına sahip bir kişi için gözenek sıkılaştırıcı maskeler önerilir. Karma ve hassas cilt bakımı için ciltteki yağı dengeleyen aynı zamanda cildin kuru bölgelerini nemlendiren çift etkili kremler kullanılmalıdır.

Yaşlanmaya meyilli ciltler için vitamin ve anti-aging ürünler tavsiye edilir. Bu nedenle doğru ürün seçiminde cilt analizi olmazsa olmazdır. 

Cilt Analizi ile İlgili Bilinmesi Gereken Ayrıntılar

Cilt analizinin ne kadar sürdüğü sorusu da işlemi yaptırmak isteyen kişiler tarafından merak edilen sorulardan birisidir. Yaptırılan yere göre farklılık gösterse de genelde oldukça kısa süren bir işlemdir ve birkaç dakika içerisinde tamamlanır. Her cilt kendine özeldir ve farklı her cilt yapıları için kişiye özel değişik ürünler kullanılması gerekir. İnternet satışının çok yaygın olduğu günümüzde uzaktan online cilt analizi ile profesyonel uzmanlar sayesinde  ile cilt tipi belirleme, cilt problemi belirleme, doğru uygulama yapmak ve doğru ürünler seçmek artık çok kolay hale gelmiştir.