Ağız Çevresinde Egzama  Ağız çevresindeki kırmızı lekeler perioral dermatit belirtisi olabilir!


Perioral Dermatit Nedir?

Perioral dermatit, ağız gülü ya da hostes hastalığı olarak da bilinir. Özellikle ağız, burun, çene ve gözlerde döküntülü iltihaplar şeklinde görülür.

 Semptomlar                                                       

  • Ciltte kaşıntı ve kurulukla birlikte ortaya çıkan kızarıklık
  • Papüller, nodüller ve sivilceler gibi iltihaplı deri lezyonları
  • Ciltte gerginlik, kuruluk, pullanma

Perioral dermatit roza, nörodermatit veya akne ile karıştırılabilir. Bu yüzden her zaman uzman doktor tarafından tanı konulmalıdır.

Yanlış tedavi hastalığı daha da kötü hale getirebilir.Perioral Dermatit’i Tetikleyen Faktörler

  • Zayıf cilt bariyeri
  • Hassas cilt
  • Yoğun cilt bakım uygulamaları ve bakım ürünlerinin sık sık değiştirilmesi
  • Stres
  • Kortizon içeren ilaç ve krem kullanımı
  • Hormon dengesizliği
  • UV ışınlarına fazla maruz kalmak

Perioral Dermatit – Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız Çevresinde Egzama - Perioral Dermatit tanısı konulduğunda artık yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Cilt sağlığını kaybetmiş ve cildin kendi koruyucu mekanizması tamamen bozulmuştur. Bu aşamada cildi tekrar eski sağlığına kavuşturmak gerekir. Akut problemlerde, cilt bakımı ve makyaj yapmaktan kaçınmalı, kortizon içeren kremlerden uzak durulmalıdır. Günlük cilt bakım rutininde cilt temizliğinde deniz tuzu içeren sakinleştirici JORDAN Temizleme Jeli, JORDAN Yatıştırıcı İyileştirici Tonik ve SENSİTİVE SERİSİNİN cilt tipinize uygun olan nemlendirici kremini kullanmanız problemi çözecektir. 

 

Tedavi Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Doğru tedavi sonrası iltihaplı papüller, püstüller ve kızarıklıklar kaybolur. Tedavi başarılı bir şekilde tamamlansa bile dermatiti tetikleyici faktörlerden uzak durulmalıdır. Çünkü bir süre sonra semptomlar ciltte yeniden başlayabilir. Egzamanın kesin tedavisi için temiz içerikli, kimyasal içermeyen, parfümsüz kaşıntı egzama kremlerini kullanarak cildin bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Aksi halde cilt bariyeri bozulur, cilt hastalıklara karşı savunmasız hale gelir ve ciltte çeşitli hastalıklar oluşur. Atopik dermatite kesin çözüm olmamakla birlikte bu temiz içerikli ürünler cildi dengeler, kaşıntı ve atakları yatıştırır.Atopik dermatit, kaşıntılı egzama, akne roza ve nörodermatit gibi hastalıklar da cildin bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkilidir. SENSITIVE CARE Serisi alerjiye eğilimli hassas ciltler için özel olarak geliştirilmiştir. Egzamalı cilt için nemlendirici cildi yatıştırır ve cildin bağışıklık sistemini güçlendirir. Düzenli kullanımda atopik dermatite kesin çözüm sağlar.