Cilt Yaşlanması  -  Yaşlanmak hayatımızın doğal süreçlerindendir. Bu süreçte sağlıklı bir yaşam geçirmek için tükettiğimiz gıdalara dikkat etmeliyiz. Düzenli egzersize özen göstermeliyiz. Yaş ilerledikçe doğal bir süreç olarak dış dünyayla en çok muhatap olan cildimiz de yıpranır. Kişiye göre yaşlanma belirtileri değişiklik gösterse de yaş alma ile birlikte bazı değişimlerin olması normaldir. Ancak cildimiz için çevreden kaynaklı yıpranmanın önüne geçilebilir. Peki bu nasıl mümkün olur ve yaşlanma nasıl önlenebilir? Yazımızın devamında inceliyor olacağız.


Yaşlanmanın Önüne Nasıl Geçerim?

Genç ve sağlıklı bir görünüm elde etmek için cilt sağlığının önemi büyüktür. Yaşam tarzı, genetik, cinsiyet, yaş ve çevresel etmenler gibi çok sayıda farklı neden cilde etki eder. Zaman içinde ciltte yaşlanma süreci meydana gelir. Bu süreç herkeste farklı etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Cilt yaşlandıkça en çok rastlanan durum cildin kurumaya olan yatkınlığıdır. Çünkü zaman içinde derinin özellikle üst tabakasındaki nem azalır. Su kaybının artması ile birlikte cilt kırışmaya ve kurumaya daha meyilli hale gelir. Kuru cilt pek çok dış etkene karşı daha dayanıksız olur. Özellikle kış döneminde cilt kuruluğunun etkileri daha fazla hissedilir. Peki cilt kuruluğunu artıran ve cilt yaşlanma sürecini hızlandıran faktörler nelerdir?

Birlikte inceleyelim.

-Güneşte fazla kalmak 

-Yetersiz ve dengesiz beslenmek

- Alkol

- Sigara

- Yetersiz su tüketimi

-Yoğun stres 

 Yukarıda sayılan tetikleyiciler cilt yaşlanma sürecini hızlandıran faktörlerin başında gelir. Yaşlanma hayatımızın doğal bir parçasıdır ancak yaşlanırken de bakımlı ve dinç kalmak belli noktalara dikkat edildiği takdirde mümkündür. Cilt sağlığı konusunda gereken özeni göstermek önemlidir.

Yaşlanmayı Geciktirmek Mümkün mü?

Doğal içerikli maskeler ve kimyasal madde içermeyen yaşlanma karşıtı nemlendirici krem kullanılabilir.

Cildin düzenli nemlendirilmesi en önemli noktalardan birisidir. Cildi olumsuz etkileyen çevresel faktörlerden korumak da cildin yaşlanmasını önlemek için önemlidir. Bu faktörlerin başında özellikle fazla güneşe maruz kalmak gelir. Güneş elbette D vitamini başta olmak üzere pek çok fayda sağlar ancak güneşe haddinden fazla maruz kalmak faydasının aksine cilde zarar verecektir. Dengeli ve doğru içeriklerle beslenme ve düzenli uyku cilt sağlığının uzun vadede korunmasında etkilidir. Erken yaşlanma belirtilerinin önüne geçmek için yukarıdaki maddelere dikkat etmek çok önemlidir.

Özellikle doğal beslenme, uyku ve pozitif düşünce gibi unsurlar yaşlanmayı geciktirerek daha sağlıklı ve güzel yaş almayı sağlayacaktır.


Düzenli Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cilt hem güçlü hem de oldukça narin bir yapıdır. Pek çok dışsal etkene rağmen uzun süre sağlıklı yapısını korur. Cildimizin koruyucu özelliğinin devam edebilmesi için cildin ihtiyacına göre düzenli bakımlar yapılmalıdır.

Cilt yaşlanmasını geciktiren faktörler ve cilt bakım önerileri hususunda uygulanabilecek bazı adımlar şöyledir: 


  • Güneş insan sağlığı açısından faydalı olsa da uzun süre maruz kalındığında cilt için oldukça zararlıdır. Bu nedenle cildi aşırı güneşten korumak gerekir. Cilt yaşına, tipine ve problemine uygun bir nemlendirici krem cildin her gün nemlendirilmesi cildin kırışmaması için çok önemlidir.
  • Cildin özellikle yatmadan önce makyajdan ve günün kirinden arındırılması, doğru şekilde temizlenmesi ve sivilce yapmayan nemlendirici kullanılması bir başka önemli etkendir. 
  • Ev bakımları doğal içeriklere sahip ve cildin ihtiyacı olan farklı yaslanma karşıtı serum ve ampullerle desteklenmeli ve nemlendirici yüz kremi kullanılmalıdır. Elbette bilindik ve kaliteli markalar üzerinden temin edilmesi gerekir. Kremlerin kimyasal içerikler yerine doğal içerikler barındırması ve cilt tipine göre sivilce yapmayan krem kullanılması oldukça önemlidir.
  • Bu önerilerin yanı sıra devamlı ve düzenli cilt bakımı uygulaması uzun vadede çok faydalı olacaktır.
  • Profesyonel güzellik uzmanları tarafından belirli periyotlarla çeşitli anti aging cilt bakım uygulamaları da yapılmalıdır. Ancak kesinlikle alanında uzman tarafından uygulanılmalıdır. Aksi takdirde cilt için fayda yerine zarar verebilir. Yaşlanma evresine girmiş ciltlerde vücut derisi de nem kaybettiğinden dolayı mutlaka anti aging vücut nemlendirici kullanılmalıdır.