En Etkili Leke Bakımı Hamilelik sırasında cildinizde aniden kahverengi gri lekeler mi oluşmaya başladı? 

Melazma hastalığı hormonlardan kaynaklı ortaya çıkan bir hiperpigmentasyondur. Size bunun nedenini ve bu konuda neler yapabileceğinizi anlatacağız. 

Hiperpigmentasyon çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genetik yatkınlık, iltihaplanma, UV ışınları, ilaçlar ya da hormonal değişiklikler bunlardan birkaçıdır. Melazma hamilelik sırasında daha sık görülen bir pigment bozukluğudur, hamilelik maskesi olarak da bilinir. Yüzdeki ve vücuttaki koyu lekelerin sebebi aşırı melanin üretilmesinden kaynaklanır. Melanin oranı ne kadar yüksek olursa, lekeler o kadar koyulaşır. Melazma, doğurganlık çağındaki genç kadınlarda, hamilelik sırasında veya hormonal ilaçlara (doğum kontrol hapları) bağlı olarak giderek daha fazla görülmektedir. Nadiren erkekler de melazmadan etkilenebilir.Hiperpigmentasyon neden hamilelikte yoğunlaşır?

Hamilelik sırasında artan kadınlık hormonları melazma gelişiminde belirleyici rol oynar. Ciltte artan melanin oluşumu ile bağlantılı olarak hormonal dengesizlikler melazmayı ortaya çıkarır.

 1. Epidermal melazmada cildin sadece üst tabakası etkilenir. Bu hiperpigmentasyon ciltte kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur.

 2. Dermal melazma derinin daha derin katmanlarında bulunur. Mavi gri noktalar halinde görülür. 

 3. Her iki türün birleşimine karma melazma denir. Lekeler kahverengi gri renktedir.

Hiperpigmentasyona karşı en doğru leke bakımı için Bright Perfection Bakım Serisi:


 En Etkili Leke Bakımı Nasıl Olmalı?

 1. Kimyasal peeling: Kimyasal peelingler, lekeli ciltlerde idealdir. Ciltteki ölü hücreleri arındırır ve düzenli kullanımla cildin daha pürüzsüz ve dengeli görünmesini sağlar. Evde kullanılacak bakım ürünlerine ek olarak, profesyonel cilt bakımları da oldukça önemlidir. Hamilelik sırasında BHA peelingler de dahil olmak üzere salisilik asit içeren ürünlerden kaçınmak gerekir. 

2. Cilt lekelerine karşı ürünler: Lekeli ciltlerde leke giderici krem, serumlar pigment lekelerini kalıcı olarak gidermekte ve cilde en etkili leke bakımı sağlamaktadır. Hiperpigmentasyon bir gecede kaybolmaz. Görünür sonuçlar elde etmek için düzenli olarak ev bakım ürünleri kullanılmalıdır. BRIGHT PERFECTION Yaşlanma Karşıtı Gece Kremi ve BRIGHT PERFECTION Leke Karşıtı Serum lekeleri ve aynı zamanda ciltteki kırışıklığı yok eder.

3. Güneşten korunma: Aşırı UV ışınına ya da telefon, bilgisayar ve spot ışığına maruz kalmak ciltteki lekeleri çoğaltır. Çünkü melanin üretimini artırır ve lekeleri koyulaştırır. Cilt sürekli olarak UV radyasyonuna maruz kalır. Bu nedenle yanaklarda, burun köprüsünde ve dudak çevresinde melazma oluşur.

Bazen de cildimizde oluşan sivilceler güneşinde olumsuz etkisiyle cildimizde istenmeyen kahverengi lekeler bırakır. İşte tüm bu durumlarda yüksek  güneş koruma faktörüne sahip güneş kremleri yanında sivilce leke kremi cildi korumak, lekeleri önlemek ve yok etmek için kullanılmalıdır. Güneş lekesi problemini ortadan kaldırmak için kullanılan ürünler büyük önem taşır. Hamilelik sırasında lekeli ciltler için en iyi güneş kremi olan mineralli güneş koruma ürünlerini  kullanmanızı öneririz. Öneri: Güneş koruyucunuzu leke önleyici bakım ürününüzün üzerine sürmeniz yeterlidir.

4. Profeyonel cilt bakımı: Cilt lekelerini azaltmak ve en etkili leke bakımı sağlamak için uygulamalar profesyonel güzellik uzmanları tarafından yapılmalıdır. Bununla birlikte cilt lekeleri için krem, serum ve ampuller lekelerden etkili bir şekilde kurtulmak için ev bakımında olmazsa olmazdır.