Melazma nedir? 

 Cildinizde hamilelik sırasında aniden kahverengi-gri lekeler mi oluşmaya başladı? Melazma - hormon kaynaklı hiperpigmentasyondan etkilenen birçok kadın için rahatsız edicidir. Size bunun neden ortaya çıktığını ve bu konuda neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Melazma nasıl gelişir?

Hiperpigmentasyon çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genetik yatkınlık, iltihaplanma (post-inflamatuar hiperpigmentasyon), UV ışığı veya bazı ilaçların yanı sıra hormonal değişiklikler de tetikleyici faktörler arasındadır. Melazma, hamilelik sırasında daha sık görülen bir pigment bozukluğu türüdür, hamilelik maskesi olarak da bilinir.

Yüzdeki ve vücuttaki koyu lekeler, cilt pigmenti melaninin lokal olarak aşırı üretilmesinden kaynaklanır. Melanin oranı ne kadar yüksek olursa, etkilenen alanlar o kadar koyulaşır.. Melazma, doğurganlık çağındaki genç kadınlarda, hamilelik sırasında veya hormonal kontraseptiflere (örn. doğum kontrol hapları) bağlı olarak giderek daha fazla görülmektedir. Nadir durumlarda, erkekler de melazmadan etkilenebilir.


Hormonlar çıldırdığında

Bu soru sıkça yaşanıyor; Hamilelik sırasında hiperpigmentasyon (çoğu durumda yüzde) neden bu kadar yaygın? Hamilelik sırasında oluşan kadın hormonları (östrojenler) melazma gelişiminde belirleyici rol oynar. Deride artan melanin oluşumu ile bağlantılı olarak östrojendeki dalgalanmalar melazmayı ortaya çıkarır.

Melazma - Nedenleri ve Tedavisi

Kaç çeşit melazma vardır?

1. Epidermal melazmada cildin sadece üst tabakası etkilenir. Bu hiperpigmentasyon ciltte kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur.

2. Dermal melazma derinin daha derin katmanlarında bulunur. Mavi-gri noktalar bu formun tipik özelliğidir.

3. Her iki türün birleşimine karma melazma denir. Lekeler kahverengi-gri renktedir.


Doğru tedavi

Melazma tedavisi sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Hiperpigmentasyona karşı Bright Perfection bakım serisi;

1. Kimyasal peeling: Meyve asidi pelingi gibi kimyasal peelingler, cilt bu tür kusurlara meyilli olduğunda idealdir. Ciltteki ölü hücreleri gevşetir ve düzenli kullanımla cildin daha düzgün görünmesini sağlar. Evde kullanılacak bakım ürünlerine ek olarak, bir güzellik uzmanı tarafından yapılan profesyonel bakım da çok faydalıdır. Hamilelik sırasında salisilik asit içeren ürünlerden kaçınmanızı öneririz. Buna BHA pelingleri de dahildir. Bunu güzellik  uzmanınız ile görüşerek bakımınıza dahil edebilirsiniz.

2. Cilt lekelerine karşı ürünler: Pigment lekelerine karşı özel kremler ve serumlar renk bozulmalarını kalıcı olarak önler. Önemli: Hiperpigmentasyon bir gecede kaybolmaz. Görünür sonuçlar elde etmek için düzenli olarak ve daha uzun bir süre boyunca uygun ürünler kullanılmalıdır. BRIGHT PERFECTION yaşlanma karşıtı gece kremi ve BRIGHT PERFECTION leke karşıtı serum da lekelerin yok ettiği gibi kırışıklıkları giderir.

3. Güneşten korunma: Aşırı UV ışını, ciltteki pigment lekeleri çoğaltır. Çünkü melanin üretimini artırır ve lekeler (ayrıca melazma) koyulaşır. Özellikle cilt sürekli olarak UV radyasyonuna maruz kalır. Bu nedenle yanaklarda, burun köprüsünde ve dudak çevresinde melazma oluşur. Yüksek  güneş koruma faktörüne sahip güneş kremleri, cildi korumak, lekeleri önlemek ve olası bir pigmentasyon bozukluğunu ortadan kaldırmak için bir zorunluluktur. Hamilelik sırasında mineralli güneş koruma ürünleri kullanmanızı öneririz.

Öneri: Güneş koruyucunuzu leke önleyici bakım ürününüzün üzerine sürmeniz yeterlidir.

4. Güzellik uzmanı tarafından yapılan bakımlar: Cilt lekelerini azaltmak ve hatta yok etmek için, evde doğru bakım ve güzellik uzmanı tarafından düzenli, profesyonel melazma bakımlarının kombinasyonu her zaman önerilir.